Jestem artystką i projektantką tworzącą na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Cechuje mnie niestandardowe podejście do dywanu, który traktuję jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika. Celem mojej pracy jest wzbogacanie obiektów kultury masowej o wartości z obszaru tkaniny unikatowej.


Studiowałam na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem obroniłam w 2002 roku. W 2018 roku uzyskałam tytuł doktora sztuki i od tego czasu pracuję jako dydaktyk w macierzystej uczelni. Prowadzę projekty badawcze i edukacyjne w obszarze dywanu. Czterokrotnie otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Uczestniczyłam w wielu wystawach, między innymi w Eindhoven, Bukareszcie, Dżakarcie, Frankfurcie, Helsinkach, Kopenhadze, Krakowie, Londynie, Łodzi, Madrycie, Mediolanie, Paryżu, Pekinie, Poznaniu, Rio de Janeiro, Rydze, Seulu, Stambule, Warszawie, Wilnie. Moje prace znajdują się, między innymi, w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki i Designu w Rydze, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Autorskie studio projektowe założyłam w 2004 roku. Współpracuję z instytucjami kultury, galeriami wzornictwa i architektami wnętrz. Tworzę tkaniny unikatowe, alternatywne dywany i dekoracyjne obiekty do wnętrz. Wszystkie moje autorskie produkty to rękodzieło. Powstają z połączenia innowacyjnej formy, naturalnej materii i tradycyjnych technik tkackich. Modułowość projektów pozwala na indywidualne rozwiązania kolorystyczne, dobór kształtu i formatu obiektów oraz możliwość wymiany pojedynczych elementów i szybką naprawę, w wypadku uszkodzenia tkaniny. Interaktywne dywany-układanki wspomagają aktywność dzieci i pomagają w rozwoju motoryki podczas kreatywnej zabawy. Delikatna miękkość wełnianego filcu dostarcza przyjemnych wrażeń dotyku i ociepla otaczającą przestrzeń.

Od 2003 roku współpracuję z przemysłem. Obecnie jestem głównym projektantem marki Dywilan, producenta wełnianych dywanów tkanych maszynowo. Moje kolekcje klasycznych dywanów wdrażane są do produkcji na masową skalę.

 

design: fratczak-rodak.com developed by I-web