Joanna Rusin

 

Jest artystką i projektantką działająca na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Cechuje ją niestandardowe podejście do dywanu, który traktuje jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika. Celem jej pracy jest wzbogacanie obiektów kultury masowej o wartości z obszaru tkaniny unikatowej.

Studiowała na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 2002 roku. Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Uczestniczyła w wielu wystawach, między innymi w Eindhoven, Bukareszcie, Dżakarcie, Frankfurcie, Helsinkach, Kopenhadze, Krakowie, Londynie, Łodzi, Madrycie, Mediolanie, Paryżu, Pekinie, Poznaniu, Rio de Janeiro, Rydze, Seulu, Stambule, Warszawie, Wilnie.  Na koncie ma wiele nagród i wyróżnień.. Jej prace znajdują się między
innymi w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki i Designu w Rydze, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Od 2003 roku współpracuje z przemysłem. Obecnie jest głównym projektantem marki Dywilan, producenta wełnianych dywanów tkanych maszynowo. Jej kolekcje klasycznych dywanów wdrażane są do produkcji na masową skalę.

Swoje autorskie studio projektowe założyła w 2004 roku. Współpracuje z instytucjami kultury, galeriami wzornictwa i architektami wnętrz. Tworzy unikatowe tkaniny, alternatywne dywany i dekoracyjne obiekty do wnętrz. Wszystkie jej produkty to rękodzieło.

Jej autorskie kolekcje powstają z połączenia innowacyjnej formy, naturalnej materii i tradycyjnych technik tkackich. Interaktywne dywany-układanki wspomagają aktywność dzieci i pomagają w rozwoju motoryki podczas kreatywnej zabawy.

Delikatna miękkość wełnianego filcu dostarcza przyjemnych wrażeń dotyku i ociepla otaczającą przestrzeń. Modułowość projektów pozwala na indywidualne rozwiązania kolorystyczne, dobór kształtu i formatu dywanów oraz możliwość wymiany pojedynczych elementów i szybką naprawę w wypadku uszkodzenia tkaniny.

 

design: fratczak-rodak.com developed by I-web

902